F1 Basel
F2.1 Schaffhausen
F2.2 Konstanz
F3.1 Geneva
F3.2 CERN - Lipitura Rece
F4 Saint Moritz - Glacier Express
F5 Koln si Aachen
F6 la 3500 m pe Jungfraujoch
F7 Ciocolata si cascaval
F8 Strassbourg
F9-10 Inapoi acasa
Din pacate, prietenul nostru Ciprian, N2YO, are, incepind din acest an, mai putin timp liber in care sa se ocupe de punerea in pagina a articolelor noastre. Articolele trebuie sa aibe mai putine fotografii inserate in text. De aceea a trebuit sa schimb putin prezentarea, si conformindu-ma rugamintii lui Ciprian, textul articolului contine numai citeva fotografii, restul fiind incarcate in http://picasaweb.google.com/yo4aup
Fotografiile aferente acestui episod se pot vizualiza in albumul Cu trenul prin Elvetia. 3-1Geneva la adresa http://picasaweb.google.com/yo4aup/CuTrenulPrinElvetia31Geneva# si vizita noastra la CERN aici: http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=623
[Pentru o urmarire cursiva a textului si a fotografiilor mentineti deschise simultan atit textul cit si albumul. Cine are doua monitoare a rezolvat-o mai bine folosindu-le simultan. ]
Sper ca acest mod de prezentare sa nu-i afecteze pe cei peste o mie de prieteni care s-au dovetit cititori constanti atit ai ciclului "Et in Arcadia ego" cit si al prezentului ciclu "Cu trenul prin Elvetia" si carora sper sa le faca in continuare placere sa calatoreasca impreuna cu noi.
F3 Geneva si CERN
Cantonul Geneva face parte din Confederatia Helveta, are 4 kilometri granita cu restul Elvetiei si 100 kilometri granita cu Franta, si este total diferit de Elvetia. Geneva toata este o anomalie spun ghidurile turistice [http://www.switzerland.isyours.com/e/guide/geneva/index.html] si cea mai reusita comparatie este aceea prin care Geneva este asimilata unei pizze. Intr-adevar, doar arhitectura orasului si monumentele istorice leaga Geneva de locurile in care se afla, in rest nimic. Astazi Geneva este un oras international in care jumatate din populatia lui este venita din alta parte a lumii. Geneva este astazi un oras pestrit, cosmopolit. Socul cel mai mare l-am trait la sfirsitul zilei, cind ajungind pe cheiul Mont Blanc, am ramas inmarmurit descoperind pe frumoasele peluze din fata hotelurilor de cinci stele, cu portari imbracati in uniforme cu epoleti si fireturi tesute in fir de aur, instalatiile de bilci, cu calusei, cu lanturi, cu roata gigantica, cu roata norocului, cu corturi unde se servea inghetata, cafea, cirnati prajiti sau chebab.
"Sic transit gloria mundi" au zis altii mai inaintea noastra, dar o repetam si noi.
[aceasta cugetare, ca text de referinta, a fost introdusa de Augustinus Patricius in ritualul de incoronare al suveranilor pontifi in anul de gratie 1485, (vezi si http://de.wikipedia.org/wiki/Agostino_Patrizi_Piccolomini ) si apoi a fost preluata si de multi altii (vezi si http://en.wikipedia.org/wiki/Sic_transit_gloria_mundi ) Dar ....pacat. ] Geneva , asadar, multicolora si poliglota ca o pizza, ne-a asteptat dimineata, in 31 iulie 2009, cu un cer senin si un soare stralucitor, oferindu-se spre explorare. Documentarea mai completa pentru Geneva am putut sa o facem in franceza spre deosebire de restul locurilor vizitate, pentru care cele mai bune site-uri erau in nemteste , explicabil prin faptul ca Geneva este francofona. Am avut in plan sa vedem foarte multe locuri [ cartierul strumfilor de linga Gara Cornavin vezi si Grottes -cartierul strumfilor din Geneva -textul este o sinteza a unor rapoarte ale municipalitatii geneveze asupra problemelor sociale ale orasului - si povestea strumfilor ( va amintiti serialul de pe micul ecran?) http://en.wikipedia.org/wiki/The_Smurfs , Palatul Natiunilor http://en.wikipedia.org/wiki/Palace_of_Nations , Muzeul Arianei cu colectia lui de portelanuri http://www.ville-ge.ch/mah/index.php?content=8.&langue=frs vezi Musee > Collections si Musee > L"Ariana > Rep?res historiques , sus pe deal in mijlocul orasului Catedrala Sfintul Petru http://fr.wikipedia.org/wiki/Cath%C3%A9drale_Saint-Pierre_de_Gen%C3%A8ve si bineinteles CERN. De fapt, pentru ca am reusit o programare la CERN nu am putut vedea Geneva decit in fuga. Dar a fost foarte bine si asa. Pentru vizita la CERN vezi "Lipitura rece" la http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=623
Avind vizita la CERN programata la prinz, din tot programul de "vizite" au ramas doar Catedrala Sfintul Petru pentru dimineata si o plimbare pe cheiul Mont Blanc pe seara , inainte de plecarea inapoi spre Basel.
Totusi, sa incepem cu inceputul.
Geneva [http://fr.wikipedia.org/wiki/Gen%C3%A8ve] este situata pe malul lacului Leman, in sud-vestul Elvetiei. Lacul Leman este cel mai mate lac din Europa de vest si se intinde de la est la vest pe o distanta de aproximativ 75 km, latimea lui maxima fiind de 13,5 km. Malurile lui sint ocupate atit in Elvetia cit si in Franta de Satiuni cochete in care navigatia cu vele si excursiile montane sint indeletnicirile cotidiene. Ronul traverseaza lacul. [vezi Foto 3.01 Lacul Leman]
Pe malul lacului sint trei localitati mari: Geneva, Lausanne si Montreux. Despre Montreux va fi vorba mai tirziu, cu ocazia vizitei la castelul "La Gruiere" si la fabricile de ciocolata "Nestle". La Lausanne nu am ajuns sa oprim cu toate ca am trecut de doua ori prin gara. [drumul cu trenul de la Basel spre Geneva si spre Montreux trece prin Lausanne - vezi Foto 3.02 Cu trenul la Geneva]. Asa ca a ramas Geneva. Acest oras este capitala cantonului cu acelasi nume [vezi Foto 3.03 Cantonul Geneva]. Logo-ul Genevei turistice este Fintina arteziana din lac, care trimite jetul de apa pina la inaltimea de 140m [vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Jet_d%27Eau] si Catedrala Sf. Petru.
Foto 3.05 Simbolurile Genevei
Timpul disponibil fiind insa atit de limitat, dintre toate obiectivele propuse pentru vizita la Geneva [ vezi Foto 3.04 De vazut in Geneva ] au ramas doar Catedrala Sfintul Petru si cheiul Mont Blanc.
Asadar de la gara luam tramvaiul trei statii, coborim si luam dealul pieptis spre catedrala. Pe drum, cit ne tragem sufletul dupa urcus, admiram vitrinele unei consignatii adevarate, aparate foto, aparatura de laborator si, bineinteles, ceasuri.[vezi Foto 3.06 Istorie foto, Foto 3.07 Aparate de Laborator, Foto 3.08 Ceasuri ]. Dupa zece minute de urcus ajungem in fata Catedralei.
[vezi aici http://fr.wikipedia.org/wiki/Cath%C3%A9drale_Saint-Pierre_de_Gen%C3%A8ve]
Ne impresioneaza coloanele de la intrare prin maretia imaginii create de arhitect si convinsi inca o data de nimicnicia omului in fata eternitatii, intram in catedrala [vezi si Foto 3.09 In fata apare Catedrala, , Foto 3.11 In catedrala se oficiaza, Foto 3.12 Coloanele de la intrare, ].
Foto 3.10 Catedrala Sintul Petru
Foto 3.13 O Coloana
Aceasta catedrala este cel mai important lacas de cult pentru Biserica Reformata, asa cum este Catedrala Sf. Petru din Roma [Vatican] pentru Biserica Catolica. In catedrala se pastreaza scaunul lui Jean Calvin [ http://fr.wikipedia.org/wiki/Jean_Calvin] pe care acesta l-a folosit timp de 23 ani, explicind sfinta scriptura asa cum o intelege biserica reformata.
Foto 3.14 Scaunul lui Jean Calvin
Catedrala a suferit mult de-a lungul timpului [incendii, revolutii], si astazi o vedem restaurata si destul de mult modificata de diversele interventii. Deosebita ramine Capela Macabeilor, aflata in latura de sud a constructiei principale [http://en.wikipedia.org/wiki/Maccabees]. Catedrala a fost ridicata initial intre anii 1160 si 1300 iar Capela Macabeilor a fost adaugata intre anii 1405 si 1406. La 1407 a fost instalat pe pozitie clopotul cel mare, botezat Clemance, si care cintareste 6238 kg, si care are o inaltime de 2,14 m si un diametru de 2,19 m. [despre clopotele catedralei si sunetul lor dati click aici http://www.zedden.ch/campanologie/sons.php?stpierre]
Foto 3.22 In Catedrala - Orga Mare (construita in 1965)
Alte fotografii din Catedrala si din Capela Macabeilor sint de la Foto 3.15 la Foto 3.41 in albumul Cu trenul prin Elvetia. 3 - Geneva la adresa http://picasaweb.google.com/yo4aup
Dupa ce am terminat vizita la parter, am urcat sus pe platforma deschisa turistilor, la baza turnului catedralei. Privelistea este deosebita si se potr vedea detaliile arhitectonice ale partii de sus ale catedralei [ vezi Foto 3.43 pina la Foto 3.52]. Mai sus se afla amenajat un punct de observatie al municipalitatii care era destinat in special observarii focarelor de incendiu care apareau frecvent in zona. Se mai gaseste sus o roza a vinturilor, si foarte interesant, un tabel cu principalele obiective de urmarit [ denumirea obiectivului, azimutul si elevatia]. Aceste documente sint scrise de mina pe hirtie si au rezistat timpului mai bine de doua sute de ani. As vrea sa aflu nationalitatea celui care a facut adnotarea linga titlul tabelului cu obiectivele de observat.
Foto 3.53 Lista Obiectivelor vizibile din turn
Foto 3.54 Adnotare la Lista Obiectivelor vizibile din turn
Celelalte fotografii facute in foisor sint Foto 3.55 pina la Foto 3.59 De sus privelistea asupra orasului este minunata. Se vede coada lacului cu fintina arteziana, cheiul Mont Blanc, podul Mont Blanc, si de jur imprejur orasul. Vezi Foto 3.60 pina la Foto 3.79
Dupa ce am admirat orasul de sus, am coborit din turn si am plecat spre CERN. In drum am trecut din nou pe linga Gara Cornavin, am vazut din tramvai Cartierul Strumfilor cu cladirile lui deosebite, si ne-am oprit la Cladirea 33 - Receptie din CERN. Despre vizita la CERN cititi aici: http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=623
Dupa amiaza am revenit de la CERN in oras si am plecat glont sa facem o plimbare pe Cheiul Mont Blanc. Chiar la capatul aleii care dadea spre lac facem cunostinta cu generalul Guillaume-Henri Dufour, o personalitate marcanta a Genevei. El s-a nascut la Constance la 15 sept. 1787 si a murit la Geneva la 14 iulie 1875 la venerabila virsta de aproape 88 de ani.
[vezi si http://fr.wikipedia.org/wiki/Guillaume-Henri_Dufour]. Geneva moderna, dupa 1800 este puternic marcata de geniul si personalitatea lui Guillaume-Henri Dufour.
Foto 3.80 Generalul Guillaume-Henri Dufour
Foto 3.81 Primul pod suspendat pe cabluri realizat de G.H. Dufour in 1823
Dupa ce ne-am inclinat in fata lui, am intrat pe cheiul Mont Blanc.
Aici, asa cum am spus mai sus, am ramas inmarmurit. Pe peluza in fata hotelurilor de cinci stele, Hotel De La Paix , Grand Hotel Kempinski Geneva , Hotel Beau Rivage Geneva , Hotel D'Angleterre , Hotel Bristol , Noga Hilton? , era instalat bilciul : Roata Mare, lanturi, corturi cu cafea, inghetata, cirnati prajiti , etc. etc. etc.
Foto 3.83 Roata mare
Am luat loc si noi pe iarba la o masa din plastic, am mincat o inghetata, am baut un capucino trei in unu de la pliculet, am mai facut un rind de poze si obositi dupa o zi lunga am plecat la gara sa luam trenul spre casa.
Foto 3.85 Catedrala Sf. Petru vazuta de pe cheiul Mont Blanc
88 & 73 ! Nora, YO4AYL & Andrei, YO4AUP
- Victoria Olaru (Nora), YO4AYL si Gheorghe Andrei Radulescu, YO4AUP
-