CQ CQ CQ THIS is YR85AA SPECIAL CALL...QRZ?
Acestea au fost poate primele cuvinte cu care a început emisia radio a activităţii prin care am aniversat cei 85 de ani de la înfiinţarea Radioclubului din Arad dar sigur nu aşa a inceput totul...
De fapt a început în urmă cu mai bine de un an la o întâlnire de weekend la restaurantul Perla din Arad de pe malul Mureşului , restaurant ce ne primeşte într-o atmosferă placută de fiecare dată când "punem ceva la cale" HI HI...
După diferite discuţii ,mai mult pe tema altui subiect , Fery YO2MHF ne informează că ar fi bine , având în vedere faptul că la anul ( asta era in 2013 ) avem aniversarea a 85 de ani de la înfiinţarea radioclubului , să ne gândim că va trebui organizat ceva serios.
Zis şi făcut . Am propus , s-a discutat şi s-a stabilit în mare parte ceea ce urmează să facem. Recunosc că acest proiect mi-a intrat la inimă de la inceput şi drumul spre casă ( Lipova ) a trecut mai repede ca niciodată. Îmi treceau prin cap tot felul de planuri şi idei. Am vrut ca totul să fie foarte simplu şi atrăgător , să putem da cât mai uşor cât mai multor radioamatori posibilitatea de a obţine încă o diplomă în colecţia personală. În câteva zile , după mai multe consultări cu ceilalţi colegi care s-au implicat am avut indicative speciale pentru 6 oraşe din judeţ unde există activitate radioamatoricească mai intensă plus un indicativ special YR85AA pentru Radioclubul Admira Arad de unde şi cei doi de A din indicativ , pagini pe QRZ.com , indicative înregistrate pe ClubLog ......ce mai ....eram aproape gata. Au trecut lunile şi la inceputul lui 2014 se cere şi se obţine autorizaţie pentru urmatoarele indicative după cum urmează:
- YR85AA - Radioclubul Admira Arad
- YR85AR - Arad
- YR85LI - Lipova
- YR85IN – Ineu
- YR85CC – Chisineu Cris
- YR85PE – PECICA
- YR85SE – SEBIS
Am lucrat la realizarea a trei diplome pe care urmează dvs. să la apreciaţi ... sau nu ? Aici vă prezint doar varianta GOLD ,varianta SILVER o puteţi vedea pe qrz.com.
Întâlnirea anuală a radioamatorilor din Arad care are loc în fiecare an la sfârşitul lui ianuarie a fost de aşa natură programată să cadă exact cu o zi înainte de primul CQ pentru a stabili ultimele detalii. Am fost mai mult decât plăcut impresionat că am avut colegi care si-au sacrificat o săptămână de concediu să fie QRV cât mai mult în această perioadă şi ţin să le mulţumesc pe această cale lui YO2LFP Doru din Pecica, YO2MBG Vili din Arad , YO2BLX din Chişineu Criş şi lui YO2LEA din Ineu care au facut foarte multe qso-uri fiecare. De asemenea le mulţumesc şi celorlaţi operatori din radioclubul nostru , YO2MJZ, YO2MNC , YO2LIM,YO2BOF,YO2LDU,YO2MHF,YO2LIE, YO2MFS , YO2BUU, YO2AMU şi YO2MKI care au pus umărul la activitatea noastră încercând să facă cât mai multe legaturi sau implicându-se în organizare. Desigur , nu totul a decurs conform planului , au mai fost şi mici scăpări ,dar promitem să le remediem peste 5 ani ...hi.
Am sperat că va fi activitate dar pile-up care s-a creat câteodată ne-a depăşit aşteptările fiind obligaţi să lucrăm adesea şi pe numere ca expediţiile veritabile iar satisfacţia avută nu se poate compara cu nimic . S-a lucrat în fonie, cw chiar şi în moduri digitale.
S-au realizat 11.600 qso-uri totalizând 93 de entităţi radio şi 5918 indicative distincte . Am avut o mare satisfacţie când am realizat că activitatea noastră a trecut Atlanticul primind doua cereri de diplomă din USA. Spre bucuria noastră nu puţine au fost staţiile din YO reuşind să lucrăm toate judeţele ţării plus capitala desigur. Până la ora aceasta avem deja în jur de 230 de diplome trimise din care trei au fost trimise direct. Qsl-urile au fost deja date spre tipărire urmând ca în decursul lunilor următoare să la putem expedia.
Vă las pe dvs. sa apreciaţi modul în care ne-am prezentat şi ceea ce am realizat. Dacă din anumite motive am adus ofense cuiva sau am avut scăpări vă rugăm iertaţi-ne. Cine nu vrea să o facă "să arunce primul piatra ". Vreau să mulţumesc tuturor radioamatorilor din YO care ne-au onorat cu prezenţa si au transmis cuvinte de bine de-a lungul activităţii noastre. Iar celor care ne-au înjurat şi ne-au bruiat le întoarcem şi celălalt obraz şi le zicem doar de bine .
Vă doresc un an 2014 cu cât mai multe DX-uri şi multă , multă sănătate...
...YR85AA QRT...
- Eugen Sîngeorgean YO2MIL
-