Totul a inceput in primele zile ale lunii ianuarie cand am primit un telefon de la Cabinetul Parlamentar al Domnului Deputat Adrian Badulescu,secretarul Comisiei Parlamentare a Camerei Deputatilor pentru Tehnologia Informatiei si Comunicatiilor, pentru a participa la Expozitia itineranta a ANCOM din ziua de 19-01-2012 de la Muzeul Judetean Teleorman.
Apoi am primit telefoane de la fosti camarazi daca stiu ceva despre expozitie si in plus "sefa mea de acasa" YO9ISM care lucreaza ca muzeograf la institutia care a gazduit expozitia m-a invitat in calitate de persoana langa care traiesc de aproape 22 de ani,ultima invitatie nefiind de refuzat daca vroaim "liniste in casa" pentru urmatoarea perioada de timp...hi !!!
Imagine participanti
Apoi am primit si invitatia pe adresa de mail din partea Cabinetului Parlamentar mai sus indicat,mi-am luat toate masurile pentru ca in ziua respectiva sa pot lipsi de la job avand in vedere ca este inceput de an si in administratie este mult de lucru si la data de 19-01-2012 la orele 11,00 m-am infatisat la Muzeul Judetean Teleorman unde, spre surprinderea mea sala de expozitie a fost extrem de aglomerata.
Participanti la eveniment
Cuvantul de deschidere l-a avut Domnul Presedinte al ANCOM, Catalin Marinescu care a prezentat succint echipa care l-a insotit si o parte din echipamentele radio din expozitie.
Apoi Domnul director al Muzeul Judetean Teleorman in calitate de gazda si amfitrion al respectivei expozitii a luat cuvantul si in final,dar nu in ultimul rand Domnul deputat Badulescu Adrian, promotorul si persoana caruia trebuie sa ii multumim ca am putut avea aceasta expozitie in municipiul resedinta de judet, a facut apel la participanti ca sa popularizeze aceasta expozitie,in special in randul tinerilor si copiilor cei care urmeaza sa aibe contact cu tehnologia care a consacrat acest domeniu.
Au fost prezenti pe langa persoanele nominalizate mai sus,mass media scrisa si audio-vizuala locala,comanda si cadre militare active de la C.M.J.,S.R.I.,S.T.S.,I.J.J.,cadre militare in rezerva din domeniul comunicatiilor militare, radiolocatie, aviatie, membri ai asociatiei cadrelor militare in rezerva Teleorman, directori ai unor institutii deconcentrate la nivel judetean, personal didactic, personalul muzeului judetean.Nu in ultimul rand colegi radioamatori din judet care au admirat evolutia tehnologiei radio.
Vitrina cu telefoane
Expozitia ilustrează modul în care au evoluat comunicaţiile româneşti de-a lungul vremii. Printre exponate se numără modele ale ultimelor aparate telefonice de ebonită produse în ţara noastră, aparate telefonice folosite pe câmpul de luptă din al Doilea Război Mondial, primele aparate de măsurare a frecvenţelor folosite de experţii Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii, precum şi modele de telefoane mobile din ofertele primilor operatori de servicii de telefonie mobilă de pe teritoriul României, dar şi o colecţie impresionantă de timbre ce ilustrează evoluţia sectorului telecomunicaţiilor.
Vitrina aparate expuse
M-a impresionat si mi-am adus aminte de anii dificili dar forte pentru formarea mea ca persoana, in perioada cand am lucrat in domeniul comunicatiilor militare, febletea mea, receptorul radio EKD 300,la care spre surprinderea mea, sotia si-a adus aminte de cuvintele mele cand in acea perioada exclamam ca "tineam” mai mult la acel aparat ca la ea....hi!!!.Apoi un tub GU80 care m-a trimis iar in rememberul acelei perioade lungi de aproape 20 de ani.
St. Vitrina cu ap. confisacte de ANCOM,dr. centrala telefonica
De subliniat printre alte exponate:manipulatoare de colectie,statie radio RTP,tuburi electronice,telefoane,de la cele civile la cele militare, colectie de timbre cu respectivul specific,aparate pentru masurat spectrul radio,statii militare vechi de productie sovietica,gen 10RT12,RBM, radioreceptoare vechi din categoria "radio nostalgia” si voi repeta sintagma "nu in ultimul rand” autorizatii,certificate de radioamator,am remarcat-o pe cea a Domnului Zamonita Mihai,YO2QY.
Rx uri din categoria "Radio nostalgia"
Si ca tacamul sa fie complet erau exponate confisacte de ANCOM de la statii radio pirat...........unde am "admirat” cu colegii radiomatori prezenti "lucratura” Home Made extrem de ingrijita a posesorilor care au eludat legea in teribilismul lor.
Rx ul EKD 300
Binecunoscutul trx RTP
In final Domnul Director Mirea Pavel,directorul Muzeului Judetean Teleorman in calitate de gazda a invitat participanatii sa viziteze si celelalte sali ale acestei onorabile institutii de cultura din urbea noastra,istorie,etnografie, arheologie.
Panou cu plicuri si timbre radiocomunicatii
Expozitia va ramane deschisa publicului la Muzeul Judetean pana la data de 24-02-2012.
Certificat rad. cl. I,1996,YO2QY
Este o noutate dar si o onoare pentru noi, cetateni ai municipiului resedinta de judet sa avem asemenea expozitie itineranta,in rafturi de aluminiu si sticla,mobile si moderne,cu aparatura care ne aminteste de unde am plecat si unde vom ajunge in domeniul IT&C dupa ce expozitia a fost prezentata publicului larg din principalele orase ale tarii, Bucuresti, Iasi,Timisoara,Cluj.
Manipulator si casca de colectie
De remarcat si cele doua pliante su sigla ANCOM, "Scurta istorie a telecomunicatiilor in Romania" si "20 de ani de administrare a spectrului radio".
Impreuna cu 2 fosti colegi de la doua job uri diferite
Domnul Deputat Badulescu Adrian m-a prezentat Domnului Presedinte al ANCOM Marinescu Catalin,pentru mine a fost o onoare, multumindu-i respectuos pentru acest gest.
Dl Deputat,Dl dir Muzeu,Dl Presed ANCOM
A consemant pentru colegii radiomatori si anexez spre confirmare cateva fotografii mai semnificative,
Jr. Gheorghe C. Lazar,
YO9CSM, ALEXANDRIA
19-01-2012,13,15
Alte imagini se gasesc in acest album foto.
- Gheorghe C. Lazar YO9CSM
-