Antena este descrisa in principal pentru US dar iti trebuie suprafata mare (undeva la 20x30m sau chiar mai mult). Pentru cei care dispun de asemenea suprafete este OK. Dar aspectul cel mai interesant este ca se poate realiza o singura antena care sa rezoneze si in 2m si in 70cm, cu un castig constant (exemplul este de 11,2 dB la o lungime de 4m) ceea ce reprezinta, cel putin teoretic, un mare avantaj.
In continuare am sa reproduc cate ceva despre aceasta antena pentru cei care nu au acel almanah Tehnium si voi trece direct la prezentare si calcul.
factor de reducere - notat cu r si care este in functie de castig.
Acesti parametri se afla in nomograma pe care am incercat sa o reproduc cat mai precis (dar cel mai bine se poate lua din almanah)
In toate variantele constructive pentru US antena prezinta o impedanta de 300 de ohmi, deci adaptarea se va face foarte usor.
In ceea ce priveste calculul antenei, acesta se face foarte usor. Voi nota lungimea elementelor cu E iar distanta dintre elemente cu D.
Lungimea primului element se calculeaza astfel E1=149,6/f min (MHz) iar distanta dintre primele elemente D1=0,3 x E1.
In continuare E2 = E1 * r (samd) iar D2 = D1 * r (samd).
Pentru a rezona si pe frecventa cea mai mare trebuie indeplinita conditia ca cel mai mic element sa reprezinte 38% din lungimea de unda cea mai mica. Bineinteles ca trebuie respectata si conditia de lungime a boom-ului functie de care se foloseste factorul de scurtare r in calcule.
Pentru a nu ma lungi cu explicatiile voi prezenta, ca exemplu, dimensiunile unei antene care lucreaza in US in benzile 20, 15 si 10 si una pentru UUS in 2m si 70 cm.
Pentru US :
unde dimensiunile sunt in metri.
Lungimea totala este de 32,5 m, r=0,93 iar G=11dB (!)
Penru UUS, pentru a acoperi banda 144-432 MHz, la un r=0,94 ar rezulta un G=11,2 dB iar antena va avea lungimea efectiva de 4,25m (2 x λ), E1=1,04m , D1=0,313m iar restul se va calcula in functie de r; rezulta o antena de 23 de elemente.
Constructiv, pentru US antena are o constructie ce aminteste de elementele active ale antenei SWAN iar pentru UUS se foloseste varianta ce aminteste de o antena de receptie TV care se putea gasi cu ceva vreme in urma in comertul de stat si intercooperatist (HI).
- Nicusor Poenaru YO4LHR
-