Si uite asa in fiecare an in luna mai se intampla Dayton Hamfest, anul trecut am avut privilegiul de a merge pentru prima data, asa ca anul asta stiam daja lectia. Rezervarea de hotel am facut-o din primele zile ale anului sa fiu sigur ca nu voi rata si pentru a "prinde" un pret bun la cazare. Joi dimineata pe 15 mai am plecat din Mississauga, Ontario unde locuiesc acum, cu masina pregatita si "echipata" cu un IC706MK2G cu antene de HF si VHF/UHF, statia programata pe frecventa simplex nationala (145.520 MHz) si cu repetoarele din zona Dayon, OH programate. Drumul a durat 7 ore, cu cat ma apropiam de Ham-Mecca densitatea de RF crestea…interesant, daca te uitai la numerele de imatriculare ale masinilor puteai invata lejer geografia continetului.
Masini de toate tipurile din Texas si California pana la cele din statul Oregon si Florida, practic toata America a fost conentrata intr-un mic oras din MidWest unde odata pe an se umple de nebuni.
Asadar urma sa ma intalnesc cu Ciprian N2YO si cu Cristi YO7LCB. Imediat dupa ce m-am cazat am sunat pe Cip si pe seara ne-am revazut dupa mai bine de 5 ani, ultima data intalnindu-ne la YO3KPA la Palat. Vorbind de Palat mi-a parut tare rau ca Sandy - YO3ND nu a putut veni cu noi la Dayton, poate la anul viitor ne vom coordona.
Si a venit si momentul deschiderii. Flea Market s-a deschis la 8 dimineta urmand ca vendorii din interiorul arenei sa se deschida la 9 a.m.
Asadar am avut o ora timp pana sa se deschida arena sa vizitez talciocul cu mici vendori din toata America si Canada. Intr-o margine a talciocului trona un imens StepIR beam ca un semna ca acolo se inampla mult RF.
Pentru amuzament si distractie va prezint mobilul:
Buuun, sa trecem la lucruri mai serioase, s-a facut de ora 9 si s-a deschis Hara Arena, structurata pe 5 mari zone. In pretul biletului primesti si o lista cu vendori si la ce boot sunt asezati, foarte utila pentru a ii localiza. Interesul meu anul acesta a fost sa studiez mai bine cei 5 mari producatori de transceivere: Icom, Yaesu, Kendwood, Ten-Tec si Elecraft care au intrat pe piata in ultimii ani cu modele DSP. Surpriza a fost sa intalnesc pe Herr Hiberling, designerul si ownerul celui mai scump transceiver de radioamatori existent pe piata cu perfomante mult peste ceilalti competitori. PT-8000 are perfomate deosebite fiind construit in spiritual Rohde & Schwartz.
Am avut sansa sa stau de vorba mai bine de jumatate de ora abordand exclusiv subiecte tehnice, o experienta interesanta. PT8000 inca nu e complet terminat, Heiberling mai are de lucru la partea de DSP, insa analogica este gata, la ora actuala exista mai bine de 100 exemplare livrate si este de asteptat in urmatorul mai livreze inca 300.
De la Hiberling am trecut la Yaesu. Fiind posesor de FT-2000 am stat ceva de vorba cu Mr. Mikio Maruya, Executive VP la Yaesu si cu Jerry Darby.
Cu Jerry Darby N6UME am avut o placuta discutie technica despre viitoarele dezvoltari de DSP firmware pentru noul FT-2000 care sa corecteze functionarea AGC-ului si a DNF-ului. Se pare ca acum in debugging si updates este FT-9000 iar undeva in a doua jumatate a anului spre septembrie, octombrie va veni si o actualizare pentru seria FT-2000 si FT950. Am povestit multe despre filtre roofing, adaptari si aptari, Jerry este Technical Support Engineer la Yaesu si am aflat multe despre istoria FT-2000. Trecand de la Yaesu am mers la Icom pentru a proba pe viu IC-7700/7800.
Ciprian N2YO a fost placut surprins de IC-7800 cu un receptor digital linistit si cu multiple functionalitati pe masura pretului. Interesant si IC-7700, la un pret mult mai accesibil, cu functionalitati similare cu cele ale IC-7800. Sunt multe de povestit de era DSP in receptoarele HF, in domeniul militar sunt pe piata de multi ani, pe zona de radioamatori inca sunt la inceput, complexitatea softului este mare si sunt inca cu mici probleme (bugs).
Trecand de la Yaesu la Ten-Tec, am ascultat cu atentie vestitul Orion II, o scula interesanta insa nitel cam neergonomica, dispunerea butoanelor si a functiilor mi s-a parut cel putin curioasa.…Ciprian a avut ocazia sa il testeze intr-un concurs avand aceeasi parere despre ergonomia statiei.
Iarasi o abordare avangardista a fost prezentarea SDR-5000, probabil cu sau fara voia noastra asta e viitorul si e doar o chestiune de timp sa migram de la o conceptie clasica orientata pe hardware catre o abordare preponderant software, aici ar fi multe de spus.
Din nefericire la fel ca in ultimii ani Kenwood nu a venit cu nimic nou pe zona de HF, sunt zvonuri ca ar iesi totusi in anii viitori cu ceva nou, deocamdata doar zvonuri si nimic concret. Interesant mi s-a parut Elekraft, o companie mica cu o abordare avangardista, ramane de vazut cat vor rafina ideea in viitor.
Trecand in zona liniarelor am fost foarte surprins sa vad Tokyo High Power HL-2.5, un solid state foarte compact si fortos, 1930 W keydown dintr-un liniar de 26 Kg. Am stat ceva de vorba cu technicianul de la THP, a incercat in fel si chip sa-l arda, fara success, au evoluat mult la protectie, totul este controlat de microprocesor iar protectiile sunt ultrarapide, singura problema…pretul destul de piperat.
Mergand in zona solid state Distronix a venit cu vestitul solid state de 2500 W, foarte robust construit si mult mai mare decat al colegilor de la Tokyo High Power insa pe o tehnologie mai veche. Si in zona solid state, aparitia tranzistoarelor LDMOS de puteri foarte mari si tensiuni de alimentare ridicate schimba arhitectura ampificatoarelor facandu-le mult mai compacte si ceva mai usoare, de remarcat THP are cca 60 lb. si ca dimensiuni se apropie de cele ale FT-1000MP, fiind construit doar cu o pereche de tranzistoare LDMOS ARF1500, prin comparatie cei de la Dishtronix merg inca me module fazate cu surse de tensiune mai joasa (48V) care se "simt" in greutatea echipamentului.
Mergand mai departe din zona finalelor spre zona de audio am avut placerea de a ma intalni cu Bob Heil, fostul sunetist de la Eagles cu un success imens in procesarea audio. Un om cu totul deosebit, am stat cuminte si am ascultat prelegerea despre propagare si arhitectura audio a echipamentului.
Surpriza a fost ca fostul om tehnic de la Yaesu si nu numai Chip Margeli, K7JA acum lucreaza la Heil Sound, o achizitie de forta a lui Bob care sigur va aduce plus valoare businessului.
Sunt multe de spus despre vendori si trendurile actuale in echipamentele dedicate pentru radioamatori, insa partea poate cea mai interesanta a hamfestului sunt conferintele si prezentarile, din pacate este imposibil sa participi la toate asa ca am ales contest forum, DX forum si SDR forum. In viitor o sa dedic articole separate acestor topicuri, aici poate sta valoarea Dayton Hamfest. Seara in general in cele 3 zile de hamfest se organizeaza "serate tematice" eu am ales impreuna cu Ciprian AMSAT Banquet si Contest Dinner, interesante amandoua, am avut posibilitatea sa ma intalnes cu greii radioamatorismului, maestru de ceremonii sa fie pentru contest dinner fiind K1AR. Tot la serata contest am avut supriza sa "vad" voci celebre... W3LPL, K3LR, K5ZO, K3EST, practic tot ce "bubuie" in marile contesturi erau acolo. O experienta de neuitat, pentru cei care vor avea sansa sa vina la Dayton Hamfest anul viitor puteti face rezervare la banchetul contestmanilor la adresa www.contestdinner.com. Tot la contest dinner m-am intanit cu big boomers din afara continentului american, OE6MBG, 4X6ZK, UN7MM. cativa membri ai expeditiilor 5A7A, VP6DX, TX7C etc.
Am lasat pentru ultima zi vizita la standul ARRL unde am avut o surpiza enorma sa ma intalnesc cu radioamatori din YO si cu K1ZZ - Chief Executive Officer, Executive Vice President, si Secretar al ARRL. Uitandu-ma in jurul standului ARRL (enorm) era prezent si un stand al RSGB, JARL, RAC, DARC…si in sinea mea ma gandeam , ce-ar fi sa vedem in viitor si un stand al FRR-ului,…cine stie?
De la stanga la dreapta:
Ciprian N2YO/YO3FWC, Daniel VE3GNO/YO3GJC, George WB2AQC, David Sumner K1ZZ, Cristi YO7LCB
73's de VE3GNO/YO3GJC
- Daniel Sandu VE3GNO
-