![]() |
![]() |
|
Simpozion Pecicaeditia a 2-a, 28 mai 2005
La Pecica caldura mare dar moderata, in noua si frumoasa sala de sport, amenajata de organizatorii de la 2KBB si 2KQD special pentru desfasurarea lucrarilor. Cei 129 de participanti au fost inscrisi in registrul de anul trecut, li s-au inminat ecusoanele cu numerele de tombola si programul deosebit ca grafica si culoare, dupa care fiecare si-a cautat vechile sau noile cunostinte pentru o noua discutie in video.
Au participat OE3AAS Rudi, de la noi districtele 2, 3, 5 si 13 colegi din HA districtele 4, 5, 7 si 8, dinsii contribuind la tombola si asigurind majoritatea talciocului. Cu contributii substantiale la tombola au venit HA5DQ, cele doua radiocluburi locale, Romcatel Arad si Romtelecom Arad care a pus la dispozitie gratuit celor interesati o stiva mare de cartele de la statiile de frecventa dezafectate. Am salutat noii si vechi colegi, pe Doru 2LFP, pe Bela 2BYD care desi in scaunul cu rotile, a ramas acelasi de anul trecut, demonstrind ca nimic nu poate anula sau reduce pasiunea de operator sau constructor radio.
La ora 10,30 Bela, 2BYD a deschis lucrarile simpozionului multumind in limba romana si maghiara celor prezenti la cea de-a 2-a editie, dupa care a prezentat pe deputatul orasului Pecica, primarul si viceprimarul orasului, reprezentanta consiliului judetean, 3APG, si pe organizatorii 2MAB, 2LFP, si 2LIE; a mai amintit pe N1RVN care a urat succes acestui simpozion, cu parerea de rau ca anul acesta nu poate participa dar cu siguranta o va face in urmatorul an.
Multumeste sprijinului local cu speranta ca in viitorul apropiat il vor avea ca radioamator si pe viceprimarul orasului Pecica. Oficialitatile au adresat cuvintul de salut si bun venit, dupa care, fiind solicitati de treburile obstei, au cerut permisiunea sa se retraga. Bela a rugat pe George, 2MAB sa conduca mai departe lucrarile multumind pentru participare si sanatate tuturor.
Vasile, 3APG a prezentat citeva CD-uri interesante cu publicatii vechi si noi, de la manipulatorul morse la comunicatiile digitale si fotografii ale veteranilor (fosti si actuali). Anunta cu regret ca dintre veterani ne-a parasit 9WL, nea Raduta, a carui inmormantare a avut loc chiar in ziua simpozionului la ora 12 . Dumnezeu sa-l odihneasca !
Comisia face extragerea numerelor cistigatoare la tombola : 246, 5, 19, 350, 16 si 139.
Urmeaza Iulian, YO2LIS cu prezentarea radioclubului din Arad si realizarile acestuia ; Aliodor 2BOF cu o antena realizata practic pentru 2,4 GHz, pe care o va publica in revista noastra; Vasile 2AHW despre radiopachetul functional in Arad, dar de foarte putini utilizat; George 2MAB despre activitatea retelei de urgenta Arad si a activitatilor deosebite din timpul inundatiilor din primavara acestui an si cu incheierea dlui Catalin Vrabie despre bunele relatii de colaborare dintre radioamatori si Inspectoratul Judetean pentru Situatii de Urgenta.
HA5OMM ex YO5AEX multumeste celor din Pecica pentru organizarea acestui simpozion asigurindu-i ca va fi prezent si la a 25-a editie a acestuia. Vasile 3APG pentru sprijinul acordat radioamatorilor YO ii multumeste si-i face cadou o revista veche de specialitate.
Szigi, YO2IS saluta cu respect membrii stimati si iubiti de fata urandu-le sanatate. Remarca faptul ca publicatile vechi sau noi nu sunt apreciate ca valoari tehnice deosebite nefiind asigurate protectie acestora.
Urmeaza o ultima extragere fericitii fiind : 398, 134, 392, 340, 402, 351, 367, 345, 211, 14, 363, 393, 346, 3 si 19.
George 2MAB incheie lucrarile simpozionului invitind toti participantii la un concurs de gatit la ceaun si consumarea gratuita a acelor bunatati.
Preparatele, ingredientele fiind inca pe foc, iar noi avind si un alt intinerar pana spre cel de acasa, am salutat cunoscutii si prietenii, plecand spre ale noastre treburi.
Multumiri gazdelor si din nou la revedere in 2006.
Articol aparut la 1-6-2005 9327 Inapoi la inceputul articolului |
Comentariul trebuie sa se refere la continutul articolului. Mesajele anonime, cele scrise sub falsa identitate, precum si cele care contin (fara a se limita la) atac la persoana, injurii, jigniri, expresii obscene vor fi sterse iar dupa caz se va ridica dreptul de a posta comentarii.
|
Copyright © Radioamator.ro. Toate drepturile rezervate. All rights reserved
Articole | Concursuri | Mica Publicitate | Forum YO | Pagini YO | Call Book | Diverse | Regulamentul portalului | Contact |