Proiectul care stă în faţa asociaţiei Pro Radio Antic, în anul care vine, este unul “multilateral” datorită faptului că în 2018 sunt câteva aniversări importante.
Iată-le în ordinea numărului de ani, care urmează a fi aniversaţi:
- 10 ani de la înfiinţarea asociaţiei Pro Radio Antic, prima şi deocamdată singura asociaţie dedicată documentării, păstrării şi conservării patrimoniului industrial al radioelectronicii autohtone, proprietara unui muzeu virtual al radioului.
- 10 ani de la apariţia neîntreruptă a revistei Pro Radio Antic, dedicată colecţionarilor şi tuturor celor care iubesc aparatele de radio, prima revistă de acest gen din România.
Iată coperta ultimelor două numere dedicate Radioreceptoarelor RIC respectiv, kiturilor fabricate la IPRS, Electronica şi Radio Progres:
- 75 de ani de la înregistrarea firmei arădene AFA, la Camera de Comerţi şi Industrie din Arad, fiind singura firmă autohtonă care nu importa ci producea aproape toate componentele pasive pentru producţia proprie de aparate de radio.
Iată coperta a două dintre cataloagele firmei:
- 90 de ani de la primele emisiuni radiofonice neexperimentale la Radio România, Bucureşti; naşterea radiodifuziunii autohtone.
Iată medalia aniversară de la precedenta aniversare şi catalogul expoziţiei:
- 100 de ani de la încheierea primului război mondial şi Unirea principatelor. Iată fotografia unui radioreceptor cu cristal, de artilerie, folosit în primul război mondial, care este în curs de replicare, şi medelul 3-D realizat de un grup de entuziaşti colecţionari:
Asociaţia va marca, prin membrii săi, aceste evenimente prin:
- editarea a două numere de revistă în format extins şi color, dedicate evenimentelor;
- replicarea unui radioreceptor militar cu galenă, din primul război mondial, un aparat care, cu foarte mare probabilitate, a funcţionat şi în Armata Română;
- organizarea unei expoziţii tematice.
Asociaţia, pentru a face faţă, în mod onorabil acestor provocări, are nevoie de sprijinul tuturor celor care iubesc acest domeniu fascinant al radioului. Bugetul previzionat pentru realizarea acestor evenimente este de circa 5000 de lei.
Ce ar însemna această sumă din perspectiva donatorilor? Iată:
1 donator a 5000 lei !
10 donatori a 500 lei !
100 de donatori a 50 lei !
1000 de donatori a 5 lei !
Cu siguranţă că se găsesc în ţară 1000 de persoane care îşi aduc aminte cu plăcere de aparatele de radio din tinereţe şi poartă pe inimă păstrarea acestui patrimoniu.
Vă mulţumesc tuturor celor care vă veţi implica să ajutaţi aceste proiecte şi veţi face reclamă în jurul dumneavostră.
Datele de identificare ale asociaţiei (cu menţiunea că asociaţia este persoană juridică nonprofit, care are dreptul prin lege să primească donaţii):
Denumirea: Asociatia Pro Radio Antic
Adresa: P-ta. Acad. Caius Iacob, Nr.4, Bl.R, Sc.A, Et.8, Ap.29; 310137 Arad, Romania
Cont: RO94BRDE020SV28442440200
Cod SWIFT: BRDEROBUXXX (pentru donaţii din străinătate)
Banca: BRD suc. Arad
Cod fiscal: 23814903
Pagina de web: www.proradioantic.ro
Francisc VISKY, YO2MHF
Preşedinte fondator
Pro Radio Antic
- Feri Visky YO2MHF
-