Concursul: |
CQ 160m CW 2015, 23-25 ianuarie 2015 |
Numele operatorului: |
STOLNICU PETRICA |
Indicativul operatorului: |
YO9RIJ |
QTH Locator: |
KN35KF |
Indicativul folosit in concurs: |
YO9RIJ |
Indicativele membrilor echipei: |
|
Afiliat la clubul: |
RADIOCLUBUL ROMANIEI |
Categoria de participare: |
Single Operator Low Power |
Durata participarii: |
19h : 0m
|
QSL via: |
A.R.R. |
| QSO-uri | Tari | Zone/State/Prefixe/Judete |
160m | 621 | 49 | 0 |
80m | 0 | 0 | 0 |
40m | 0 | 0 | 0 |
20m | 0 | 0 | 0 |
15m | 0 | 0 | 0 |
10m | 0 | 0 | 0 |
TOTAL | 621 | 49 | 0 |
Scor final (puncte): 151402
|
Am intrat in concurs cu motoarele cam la jumatate din posibilitati. Hi! Din cauza unor probleme am ratat instalarea in timp util a unui K9AY si am ramas doar cu o bucla experimentala (care nu a dezamagit totusi, Hi!). Pe ultima suta de metri am reusit un acord pentru inverted L/ul, pe care doar cu cateva zile il reconditionasem. Ca si tcvr am folosit un FT 1000Mark V Field, fara nici o interfata, doar cu FH-1, atasat si o cheie telgrafica simpla. Propagarea nu a fost spectaculoasa, chiar capricioasa as putea spune avand in vedere conditiile atmosferice inregistrate. Remarc cateva varfuri de propagare totusi care au fost prezente pe directiia UA0, pe care le/am exploatat. O remarca pentru unele statii YO care se pretind cu staif, este cea legata de self spoting. Nu sunt bucuros ca acestea o fac afisand aroganta si lipsa totala de ham spirit cu orice ocazie de participare in concusurile de acest gen. Acest aspect nu mi/a placut si sunt convins ca nici organizatorilor. Un amplu material va fi disponibil pe http://radioclubulromaniei.ro/ 73 de YO9RIJ Petrica. |